Jämför snabbt & enkelt snitträntorbanker emellan på ett och samma ställe

Betalar du för mycket i ränta gentemot snittet?

På snittränta.se så listar vi snitträntor från alla större lånebolag så att du enkelt kan jämföra om du betalar för mycket i ränta jämfört snittet i Sverige.

Vi hjälper dig att hålla koll genom att sammanställa alla snitträntor så du kan kolla månad för månad vilken lånegivare som har de bästa villkoren. Vilket även ger dig bätre förhandlingsläge när du går till din lånegivare för att förhandla dina lån.


Snitträntor juli 2020

Långivare3 mån1 år3 år5 år
Danske Bank1.69%1.34%1.38%1.48%
Handelsbanken1.63%1.48%1.44%1.52%
Hypoteket1.34%1.17%1.35%1.41%
ICA Banken1.44%1.57%--
Landshypotek1.32%1.40%1.31%1.41%
Länsförsäkringar1.70%1.42%1.48%1.51%
Nordea1.80%1.46%1.42%1.41%
SBAB1.51%1.59%1.61%1.55%
SEB1.54%1.41%1.39%1.48%
Skandia1.51%1.70%1.55%1.45%
Stabelo1.29%1.25%1.35%1.45%
Swedbank1.63%1.52%1.48%1.54%
Snitt1.53%1.44%1.43%1.47%

Snitträntor juni 2020

Långivare3 mån1 år3 år5 år
Danske Bank1.73%1.32%1.36%1.46%
Handelsbanken1.61%1.50%1.48%1.55%
Hypoteket1.34%1.19%1.35%1.38%
ICA Banken1.45%1.42%1.55%-
Landshypotek1.32%1.31%1.31%1.42%
Länsförsäkringar1.71%1.47%1.54%1.78%
Nordea1.80%1.50%1.42%1.43%
SBAB1.51%1.57%1.57%1.52%
SEB1.61%1.43%1.40%1.48%
Skandia1.51%1.66%1.52%1.49%
Stabelo1.34%1.25%1.35%1.45%
Swedbank1.66%1.55%1.51%1.58%
Snitt1.55%1.43%1.45%1.50%

Snitträntor maj 2020

Långivare3 mån1 år3 år5 år
Danske Bank1.72%1.28%1.30%1.37%
Handelsbanken1.62%1.52%1.49%1.57%
Hypoteket1.35%1.28%1.35%1.35%
ICA Banken1.43%-1.51%-
Landshypotek1.33%1.32%1.29%1.41%
Länsförsäkringar1.77%1.44%1.52%1.55%
Nordea1.72%1.48%1.45%1.57%
SBAB1.51%1.57%1.55%1.51%
SEB1.55%1.45%1.40%1.50%
Skandia1.50%1.70%1.53%1.48%
Stabelo1.34%1.27%1.34%1.40%
Swedbank1.59%1.51%1.48%1.54%
Snitt1.54%1.44%1.43%1.48%

Snitträntor april 2020

Långivare3 mån1 år3 år5 år
Danske Bank1.75%1.28%1.36%1.37%
Handelsbanken1.61%1.50%1.50%1.57%
Hypoteket1.35%1.29%1.35%1.35%
ICA Banken1.46%-1.34%-
Landshypotek1.33%1.30%1.27%1.39%
Länsförsäkringar1.74%1.47%1.54%1.60%
Nordea1.71%1.54%1.46%1.58%
SBAB1.51%1.58%1.54%1.51%
SEB1.54%1.45%1.40%1.47%
Skandia1.51%1.64%1.52%1.50%
Stabelo1.35%1.30%1.35%1.34%
Swedbank1.58%1.50%1.48%1.53%
Snitt1.54%1.44%1.43%1.47%

Snitträntor mars 2020

Långivare3 mån1 år3 år5 år
Danske Bank1.70%1.19%1.28%1.35%
Handelsbanken1.57%1.45%1.46%1.55%
Hypoteket1.35%1.30%1.41%1.39%
ICA Banken1.49%1.59%1.42%-
Landshypotek1.33%1.28%1.32%1.40%
Länsförsäkringar1.77%1.40%1.58%1.63%
Nordea1.72%1.51%1.47%1.57%
SBAB1.51%1.58%1.53%1.50%
SEB1.59%1.47%1.41%1.48%
Skandia1.52%1.68%1.55%1.48%
Stabelo1.35%1.32%1.35%1.35%
Swedbank1.61%1.53%1.49%1.55%
Snitt1.54%1.44%1.44%1.48%
Sidan är under uppbyggnad.
Har du frågor, funderingar eller tips på förbättringar skriv till mig på Twitter (@jarnesjo)
© 2020. Skapad av Webready